Ayutthaya Historical Park: Sprievodca pre cestujúcich


Ak máte záujem dozvedieť sa viac o histórii a kultúre krajiny úsmevov, jedným z najlepších miest na vyskúšanie v Thajsku je starodávny historický park Ayutthaya. Ruiny tohto bývalého kráľovstva sú celkom pôsobivé a veľa zábavy na objavovanie.

Aj keď je to uskutočniteľný jednodňový výlet z Bangkoku, možno budete chcieť zostať v noci alebo dvoch, aby ste sa uistili, že vidíte všetky chrámy Ayutthaya.

Čítajte ďalej, kde nájdete komplexného sprievodcu pri návšteve historického parku a chrámov Ayutthaya, vrátane informácií o tom, ako sa tam dostať a kde zostať. Ale najprv, malá lekcia histórie!

Stručná história historického parku Ayutthaya

Kráľovstvo Ayutthaya trvalo od roku 1350 do roku 1767 a bolo založené kráľom U Thong po úpadku Sukhothai – čo je ďalšou vynikajúcou sadou zrúcanín, ktoré by ste sa určite mali pozrieť v Thajsku.

U Thong nechali chrámy Ayutthaya postavené na ostrove obklopené tromi riekami, ktoré spájali mesto s morom. Táto strategická poloha chránila kráľovstvo pred útočníkmi, ako aj pred povodňami.

Táto prvotriedna poloha pomohla Ayutthaya vyvinúť sa na jednu z najväčších mestských oblastí na svete. Stal sa centrom diplomacie a obchodu, keď sa tu hrnú obchodníci zo všetkých kútov sveta. Keď padlo neďaleké kráľovstvo Angkor, vyplnila prázdnotu Ayutthaya.

Na svojom vrchole mala Ayutthaya okolo milióna obyvateľov. Vďaka svojej polohe medzi Čínou, Indiou a Malajským súostrovím sa vyvinula do obchodného kapitálu sveta. Bolo to miesto, kde sa East and West stretli a podnikali, s Číňanmi, Arabmi, portugalcami, Francúzmi, Indiánmi a viac sa obchodovali medzi sebou.

Dôležitá súčasť thajskej histórie. | Foto: Sasha Savinov
Keď sa európski obchodníci vrátili domov, opísali Ayutthayu ako najväčšie mesto, aké kedy videli. Kráľ skutočne neušetril výdavky s výstavbou tohto rozsiahleho kráľovstva. Všetky chrámy Ayutthaya boli elegantne zdobené v rôznych štýloch, ktoré ukazujú jemné remeselné a umelecké detaily.

Ako nám ukazujú knihy histórie, všetky dobré veci majú tendenciu sa v určitom okamihu skončiť. Barmčina napadla Ayutthayu v roku 1765 a vzala mesto po dvoch krvavých rokoch boja. Ukradli poklady kráľovstva, zotročili ľudí a spálili mnoho chrámov Ayutthaya na zem.

Namiesto prestavby sa kráľ mal hlavné mesto presunúť dolu riekou do Thonburi. Ruiny chrámov Ayutthaya boli obnovené o storočia neskôr a v roku 1991 dostali štatút svetového dedičstva UNESCO.

Teraz, keď viete niečo o histórii tohto bývalého siamského kráľovstva, je čas naplánovať si cestu do historického parku Ayuttaya.

Dostať sa do historického parku Ayutthaya

Vlak do historického parku Ayutthaya

Najlepším spôsobom, ako sa dostať do historického parku Ayutthaya z Bangkoku, je skočenie do vlaku. Približne tu sú vlaky každú hodinu zo stanice Hualamphong, takže sa môžete len ukázať a kúpiť si lístok na ďalšiu.

Prevedenie vlaku do Ayutthaya je nielen malebné, ale aj pre váš rozpočet je úžasné. Vstupenky na sedadlá tretej triedy stoja iba okolo 0,50 USD! Je to tiež rýchly výlet – cesta z hlavného mesta trvá iba hodinu a pol.

Autobusy do historického parku Ayutthaya

Existujú tiež autobusy, ktoré cestujú z Bangkoku do Ayutthaya a odchádzajú zo severného autobusového terminálu v Mo Chit. To má skutočne zmysel, ak zostanete v blízkosti stanice, pretože autobus stojí viac a trvá dlhšie ako vlak.

River Cruise / Cycling do historického parku Ayutthaya

Ak hľadáte zaujímavejší spôsob, ako cestovať do Ayutthaya, môžete sa zaregistrovať na kombo autobusom / riekou. Táto prehliadka robí niekoľko zastávok na ceste. Budete si musieť rezervovať populárne turné vopred, pretože sú iba pre turistov. Jeden výlet s obedom obsahoval náklady okolo 55 dolárov, ktoré si môžete rezervovať tu.

Ďalšou možnosťou je pripojiť sa k bicyklovej prehliadke historického parku Ayutthaya. Cyklus 43 kilometrov okolo starodávnych chrámov – úžasný spôsob, ako získať nejaké cvičenie a mať autentickejší zážitok. Výlet podporovaný dodávkou prevádzkuje spoločnosť Grasshopper Adventures, ktorá je vysoko hodnotená spoločnosť v Thajsku. Kliknutím sem sa dozviete viac o tejto možnosti na návštevu chrámov Ayutthaya.

Populárne zájazdy z Bangkoku do historického parku Ayutthaya:

Historický park Ayutthaya

Akonáhle prídete na vlakovú alebo autobusovú stanicu, musíte vyriešiť spôsob, ako preskúmať chrámy. Historický park Ayutthaya je oddelený od moderného mesta a nachádza sa hneď za riekou od vlakovej stanice.

Máte niekoľko možností, ako obísť Ayutthchrámy Aya. Tí, ktorí chcú získať trochu cvičenia, si môžu prenajať bicykel, aby preskúmali staroveké kráľovstvo. Sú ľahko dostupné a za deň stoja iba asi 2 doláre a ako vklad budete musieť nechať nejakú formu ID.

Ak sa chystáte jazdiť na bicykli okolo chrámov, je najlepšie začať skorý štart. Slnko môže byť počas dňa intenzívne a neodpustiteľné, takže budete chcieť robiť čo najviac ráno a urobiť si prestávku, aby ste unikli z poludňajšieho tepla. Nezabudnite si priniesť klobúk, opaľovací krém a veľa vody, ak sa rozhodnete preskúmať historický park Ayutthaya na dvoch kolesách.

Tí, ktorí sa chcú vyhnúť predchádzajúcej časti prehliadky, sa môžu namiesto toho rozhodnúť pre prenajať si motorku. V meste je niekoľko miest, ktoré si prenajímajú bicykle za približne 10-14 dolárov za deň. Budete môcť pokryť viac pôdy na motorke, ale budete sa musieť vysporiadať aj s typicky chaotickou thajskou premávkou. Táto možnosť je najlepšia pre skúsenejších jazdcov.

Najímanie tuk-tuk je spôsob, ako ísť! | Foto: Sasha Savinov

Možno by ste sa radšej len posadili, relaxovali a nechali vás niekoho iného vziať okolo ruín. V takom prípade je vašou najlepšou stávkou najímať tuk-tuk na deň. Vodiči čakajú mimo vlakovej stanice a legitímne mená majú zobrazené mená v predstavenstve turistických úradníkov.

Môžete očakávať, že za tuk-tuk zaplatíte okolo 10 dolárov za hodinu, aby vás šľahal okolo chrámov Ayutthaya.

Najali sme si vodiča Tuk-Tuk na našom check von do historického parku Ayutthaya a boli sme veľmi šťastní, že sme to urobili. Nielenže to vytiahlo problémy s navigáciou našej cesty po meste, ale náš vodič nám tiež pomohol rozhodnúť sa, ktoré chrámy sa majú pozrieť a v akom poradí.

Keď sme potrebovali prestávku, dokonca odporučil peknú reštauráciu na nábreží. Som si istý, že dostal od majiteľov spätnú väzbu, ale bol to chutný obed, takže nám to nevadilo.

„ Je smutné, že v historickom parku Ayutthaya sú k dispozícii jazdy slonov, čo je niečo, čo kozy na ceste neospravedlňujú alebo neodporúčajú. Ako zodpovední cestujúci je najlepšie vyhnúť sa hroznému cestovnému ruchu na zvieratách v Thajsku a pomocou magických chrámov použiť pedál alebo motorovú energiu.

Sprievodca hornými chrámami Ayutthaya

S toľkými chrámami, ktoré treba vidieť, možno si budete musieť trochu vybrať a vybrať si. Dozvieme sa niečo o špičkových chrámoch Ayutthaya, aby vaše plánovanie trochu uľahčilo.

Pôsobivé pamiatky Budhu

Snáď najslávnejším chrámom v historickom parku Ayutthaya je Wat Mahatat. Ako príbeh vedie, kráľ mal zjavenie, ktoré viedlo k vzhľadu Buddhových pamiatok. Postavil tento chrám na uloženie uvedených pamiatok a uistil sa, že je to veľký.

Vrcholom návštevy tohto chrámu je vidieť hlavu Budhu prepletenú v koreňoch stromu. Je v poriadku odfotiť s obrázkom Budhu, ale uistite sa, že to robíte z polohy kľačania, pretože je neúctivé byť nad Budhom.

Chrámy obsahujúce popol

Neďaleko nájdete Wat Ratchaburana. Tento chrám bol symbolickým centrom starého mesta a kráľ ho postavil na umiestnenie popol jeho dvoch bratov. Ak vás zaujíma, ako zomreli, bolo to výsledkom toho, že sa navzájom bojovali o kontrolu trónu.

Predstavte si tento chrám v jeho rozkvetu. | Foto: Sasha Savinov
Ďalším chrámom, ktorý obsahuje popol, je Wat Phra Si Sanphet. Bola postavená ako kráľovská súkromná kaplnka a nakoniec prišla, aby držala popol troch bývalých kráľov.

Zlatí Budhovia a malebné rieky

Jedným z najstarších chrámov Ayutthaya je Wat Phananchoeng. Vo vnútri nájdete obrovskú sochu zlatého Budhu. Towering na 19 metrov, sotva sa zmestí do chrámu.

Pôsobivá socha zlatého Budhu. | Foto: Sasha Savinov

Tento chrám zostáva veľmi zaneprázdnený, pretože ľudia sem prichádzajú, aby poskytovali ponuky a dary. Všimnite si mnoho menších sôch Budhu okolo tých podstatných, z ktorých každá predstavuje osobný dar do chrámu.

V Bofite Wihan Phra Mongkhon môžete vidieť ďalšieho významného Budhu. Toto je Grand Palác Ayutthaya a je domovom repliky iného obrovského zlatého Budhu.

Keď barmčania napadli, pokúsili sa roztaviť sochu. Nepodarilo sa im, ale začali oheň, ktorý zničil chrám aj Budhu.

Jedným z najmalebnejších chrámov Ayutthaya je Wat Chai Wattanaram. S menom znamená „chrám dlhej vlády a slávnej éry“, viete, že je to dobrá!

Tento chrám sa nachádza na brehoch rieky Chao Phraya a verí sa, že je toe Stránka kremácie kráľa matky. Tento ohromujúci chrám na rieke je úžasné miesto na ukončenie vašej prehliadky chrámov Ayutthaya.

Užitočné informácie pre historický park Ayutthaya

Niektoré z chrámov Ayutthaya môžu navštíviť zadarmo, zatiaľ čo iné majú malý vstupný poplatok okolo 50 bahtov (1,50 dolárov). K dispozícii je tiež lístok, ktorý si môžete kúpiť, ktorý vám umožňuje pozrieť sa na 6 chrámov za 220 bahtov (6,70 dolárov). Je dosť ľahké platiť len tak, ako idete, takže sa uistite, že máte po ruke nejaký baht.

Aj keď väčšina chrámov je v troskách, stále sa musíte obliekať primerane, aby ste sa pozreli na tieto náboženské chrámy. Noste dlhé nohavice alebo sukne a šortky, ktoré pokrývajú vaše plecia. Pri vstupe do aktívnych chrámov odstráňte topánky. Ušetrite krátke šortky a topy tankov na párty s úplňkom, deti.

Ste pripravení skontrolovať historický park Ayutthaya?!

Staroveké kráľovstvo Ayutthaya je fascinujúce miesto na objavovanie. Je to taký ľahký denný výlet z Bangkoku, alebo by ste tu mohli urobiť medzipristátie na ceste až do Chiang Mai. Rozhodnete sa však navštíviť, nezabudnite pridať zastávku, aby ste sa nachádzali okolo chrámov Ayutthaya na vašej ceste okolo kráľovstva úsmevov.

Páči sa mi tento článok? Pripnúť!

Zrieknutie sa zodpovednosti: Kozy na cestách je spolupracovníkom Amazonu a tiež pridruženou spoločnosťou pre niektorých ďalších maloobchodníkov. To znamená, že zarobíme provízie, ak kliknete na odkazy na našom blogu a kúpite sa od týchto maloobchodníkov.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *